ERCP

ERCP (endoskopska retrogradna kolangiopankreatografija)

 

ERCP (endoskopska retrogradna kolangiopankreatografija) je postupak koji pomaže Vašem liječniku da pregleda Vaše žučne i gušteračne kanale bez operacije. Vaš liječnik će upotrijebiti fleksibilnu cijev zvanu endoskop kako bi pronašao otvor gdje se Vaš žučni kanal i kanal gušterače susreću s Vašim tankim crijevom.

ERCP Vam se može napraviti ako imate suženje ili potpuno začepljenje žučnih kanala. Suženje ili začepljenje istih može se dogoditi zbog tumora, žučnog kamenca (kvržice koja se stvara kada se žuč stvrdne), ožiljnog tkiva ili otekline. Začepljenje kanala može uzrokovati nakupljanje žuči u jetri. Nakupljanje može uzrokovati infekciju, mučninu (osjećaj da ćete povratiti), povraćanje, groznicu, svrbež ili žuticu (kada Vam koža i bjeloočnice izgledaju žute).

Tijekom ERCP-a Vaš liječnik može:

- uzeti uzorak tkiva (napraviti biopsiju) iz abnormalne izrasline u kanalima žuči ili gušterače kako bi se vidjelo ima li prisutnih tumorskih stanica,

- ukloniti žučne kamence,

- staviti stent (tanku, šuplju cijev) u žučni kanal kako bi ga držao otvorenim.

Prije procedure

Tijekom pripreme za zahvat u Specijalnoj bolnici Radiochirurgia Zagreb (SB RCZ) recite svom liječniku koje lijekove uzimate, kako bi se na vrijeme neki od navedenih lijekova mogli izostaviti iz terapije.

Primjeri takvih lijekova su:

- lijekovi za razrijeđenje krvi (npr. Aspirin, Martefarin, Eliquis, Pradaxa, Xarelto, Zyllt, Pigrel i drugi)

- inzulin ili drugi lijekovi za šećernu bolesti (dijabetes)

- lijekovi za povišeni krvni tlak

- ostali lijekovi koje uzimate u kroničnoj terapiji.

Recite svom liječniku u Specijalnoj bolnici Radiochirurgia Zagreb (SB RCZ) ako imate ugrađen automatski implantabilni kardioverter-defibrilator (AICD) ili pacemaker (srčani elektrostimulator). U tom slučaju morate dobiti odobrenje od kardiologa da možete sigurno obaviti postupak.

Ako ste imali bol u prsima, vrtoglavicu ili poteškoće s disanjem u posljednjih 6 tjedana, liječnik može tražiti od Vas da obavite kontrolni pregled specijaliste kardiologa ili pulmologa prije zahvata.

Dogovorite se da Vas netko odvede kući

Morate imati odgovornog partnera koji će Vas odvesti kući nakon zahvata. 

Član osoblja Specijalne bolnice Radiochirurgia Zagreb nazvat će Vas nekoliko dana prije zahvata kako bi Vas obavijestio o danu i točnom terminu dolaska na zahvat. Ukoliko iz bilo kojeg razloga trebate otkazati zakazanu proceduru, molimo Vas da kontaktirate Specijalnu bolnicu Radiochirurgia Zagreb i o tome nas obavijestite na vrijeme.

Upute za jelo i piće prije zahvata

Nemojte jesti ništa poslije ponoći noć prije zahvata. To uključuje tvrde bombone i žvakače gume. Između ponoći i do 2 sata prije planiranog vremena dolaska, možete popiti ukupno 350mL vode. Počevši 2 sata prije zakazanog vremena dolaska, nemojte ništa jesti niti piti. To uključuje vodu.

Dan Vašeg postupka

Stvari koje treba zapamtiti

Uzimajte samo lijekove koje Vam je liječnik rekao da uzimate ujutro prije zahvata. Popijte ih s nekoliko gutljaja vode.

Nemojte stavljati losion, kremu, puder, dezodorans, šminku, kolonjsku vodu ili parfem.

Nemojte nositi nikakve metalne predmete. Uklonite sav nakit, uključujući sve piercinge.

Sve dragocjenosti, kao što su kreditne kartice i nakit, ostavite kod kuće.

Ako nosite kontaktne leće, umjesto toga nosite naočale.

Što ponijeti sa sobom

Popis lijekova koje uzimate kod kuće.

Vaš inhalator za spašavanje (kao što je inhalator za astmu), ako ga imate.

Samo novac koji bi Vam mogao zatrebati za taj dan.

Futrola za vaše naočale ili kontakte.

Obrazac Vašeg opunomoćenika zdravstvene skrbi, ako ste ga ispunili.

Što očekivati

Nakon što stignete u bolnicu, od Vas će se tražiti da navedete i napišete svoje ime i datum rođenja nekoliko puta. Ovo je za Vašu sigurnost. Osobe s istim ili sličnim imenom možda imaju zahvat isti dan.

Kada dođe vrijeme za Vaš postupak, dobit ćete bolničku haljinu koju ćete nositi. Medicinska sestra će postaviti intravensku kanilu u jednu od Vaših vena, obično u ruci.

Tijek postupka

Dobit ćete štitnik za usta koji ćete nositi preko zuba kako biste ih zaštitili. Ako nosite protezu, izvadit ćete ju neposredno prije zahvata.

Za vrijeme zahvata ćete ležati na leđima ili lijevom boku. Kada Vam bude udobno, dobit ćete lijekove koji će Vas učiniti opuštenim i pospanim.

Nakon što zaspite, liječnik će Vam staviti endoskop u usta i polako ga provući niz grlo, u želudac, a zatim u tanko crijevo. Koristeći kameru pričvršćenu na kraju endoskopa, Vaš će liječnik izvesti postupak ubacivanjem alata u Vaše žučne kanale.

Vaš liječnik će ubrizgati kontrastnu boju u Vaš žučni kanal ili kanal gušterače. Kontrastna boja će Vašem liječniku olakšati uočavanje razlika u Vašim organima.

Vaš liječnik također može uzeti biopsiju, ukloniti žučne kamence ili postaviti stent, ako je potrebno.

Nakon zahvata

U bolnici

Kada se probudite nakon zahvata, bit ćete u jedinici za post-anesteziju. Dobit ćete kisik kroz tanku cijev koja se nalazi ispod Vašeg nosa zvanu nazalna kanila. Medicinska sestra će pratiti Vašu tjelesnu temperaturu, puls, krvni tlak i razinu kisika.

Ostat ćete u jedini za post-anesteziju dok se potpuno ne probudite. Kada se probudite, medicinska sestra će Vam donijeti nešto za piće. Vaš liječnik će razgovarati s Vama o Vašem zahvatu prije nego što napustite bolnicu. Vaša medicinska sestra će Vas naučiti kako se brinuti za sebe kod kuće prije nego što napustite bolnicu.

Kod kuće

Možete se vratiti svojim normalnim aktivnostima (kao što su vožnja i odlazak na posao) 24 sata nakon zahvata.

Možda ćete osjetiti bol u grlu. Ovo će nestati za dan ili dva.

Vaš liječnik Vam može dati recept za antibiotike. Svakako ih sve uzimajte prema uputama.

Nemojte piti alkohol 24 sata nakon zahvata.

Laganiju hranu možete početi jesti čim budete otpušteni. Vaš liječnik će Vas obavijestiti trebate li ograničiti prehranu nakon zahvata.

 

Nazovite svog liječnika ako imate:

Povišenu tjelesnu temperaturu (38,3° C ili više)

Jaku bol ili tvrdoću u želucu

Oticanje trbuha

Tešku mučninu ili povraćanje

Krv u povraćenom sadržaju

Krv u stolici ili crnu stolicu

Slabost, nesvjesticu ili oboje