Tumori koji svoje izvorište imaju u drugim organima te se naknadno prošire na mozak nazivaju se metastatskim tumorima mozga.
Znanstvenici s University of Missouri School of Medicine usporedili su dvije standardne terapije (stereotaksijsku radiokirurgiju i radioterapiju čitavog mozga) te su ustanovili da radiokirurgija daje bolje rezultate u liječenju metastatskih tumora mozga.
Kod radioterapije mozga zračenje obuhvaća čitav mozak te tako kontrolira širenje tumora uništavajući vidljive i skrivene stanice raka. Ipak, ovakav oblik zračenja povezuje se sa smanjenjem kognitivnih funkcija što može imati negativan utjecaj na kvalitetu života pacijenta.
Za razliku od radioterapije mozga, stereotaksijskom radiokirurgijom zračenje se puno preciznije usmjerava točno u one dijelove mozga zahvaćene stanicama raka što rezultira manjom štetom po okolno zdravo tkivo. U usporedbi, pacijenti nakon radiokirurških tretmana imaju manji pad kognitivnih funkcija nego što je to slučaj kod radioterapije mozga te zadržavaju veću kvalitetu života.
“Iako je radiokirurgija već dokazano učinkovit tretman za metastatske tumore mozga, prijašnja istraživanja nisu uspoređivala rezultate kod pacijenata iz iste bolnice u istom periodu, a naše istraživanje jedno je od prvih koje uspoređuje upravo te rezultate. Podaci koje smo utvrdili istraživanjem potvrđuju veću učinkovitost radiokirurgije u usporedbi s radioterapijom cijelog mozga”, izjavio je dr. N. Scott Litofsky, voditelj Odjela neurokirurgije u MU School of Medicine i jedan od autora istraživanja.
Istraživanje je pratilo pacijente koji su se liječili u University of Missouri Health Careu u razdoblju od 2010. do 2014. godine. 46 pacijenata primilo je radioterapiju cijelog mozga dok je 37 pacijenata primilo radiokirurgiju. Istraživanje je pokazalo da je radiokirurgija jednako učinkovita u sprječavanju širenja kancerogenih stanica, ali pacijenti nakon radiokirurgije nisu pokazivali toliko smanjenje kognitivnih funkcija. Također, pacijenti koji su primili radiokirurgiju u prosjeku su živjeli duplo duže od onih koji su bili tretirani radioterapijom cijelog mozga.
“U našoj smo svakodnevnoj praksi skoro u potpunosti zamijenili radioterapiju mozga s radiokirurgijom nakon tretmana konvencionalnom kirurgijom. Ovim se pristupom rezultati za koje je prije bilo potrebno 10 do 12 tretmana mogu postići između jednog i tri tretmana i zbog toga apeliramo na liječnike diljem svijeta da puno više pažnje posvete radiokirurgiji kao kirurškoj metodi”, napomenuo je dr. Litofsky.
Izvor: Science Daily / University of Missouri-Columbia
Kristen Scheitler-Ring, Bin Ge, Greg Petroski, Gregory Biedermann, N. Scott Litofsky. Radiosurgery to the Postoperative Tumor Bed for Metastatic Carcinoma Versus Whole Brain Radiation After Surgery. Cureus, 2016; DOI: 10.7759/cureus.885
Fotografija: nalaz pacijenta Radiochirurgije Zagreb nakon radiokirurškog zahvata metastaza na mozgu