Općenito
Mezoteliom je rijedak tumor koji počinje u mezotelu (u području pleure, tanki sloj tkiva koji oblaže pluća; perikarda, vrećica oko srca; i peritoneuma, membrana koja oblaže trbuh).
Većina slučajeva mezotelioma počinje u pleuri. Ova vrsta mezotelioma također se zove maligni pleuralni mezoteliom (MPM).
Mezoteliom - uzroci
Mezoteliom je gotovo uvijek uzrokovan izloženosti vlaknima azbesta. Azbest je vlaknasti mineral koji je u prošlosti korišten u građevinarstvu, automobilskoj, vojnoj, pomorskoj i proizvodnoj industriji.
Čestice azbesta mogu lebdjeti u zraku te na taj način ljudi mogu udisati azbest ili ga progutati što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih stanja kao što su tumor pluća, grkljana i bubrega. Udisanje azbesta također može uzrokovati azbestozu, nekancerogenu, kroničnu bolest pluća.
Kod nekih ljudi, azbestna vlakna uzrokuju genetske promjene u pleuri, tankom sloju tkiva koji oblaže pluća. Ove promjene mogu dovesti do nastanka mezotelioma. To se može dogoditi 20 do 50 godina nakon što je osoba došla u kontakt s azbestom.
Podtipovi
Postoje tri vrste mezotelioma:
- Epitelni: 60% do 70% slučajeva, obično ima najbolji ishod
- Sarkomatoidni: 10% do 15% slučajeva, agresivniji
- Bifazični ili mješoviti: 10% do 15% slučajeva, iznimno agresivan
Stadiji
Stadij 1A: Tumor je u vanjskom sloju pleure (parijetalna pleura). To nije pleura koja pokriva pluća (visceralna pleura).
Stadij 1B: Tumor je u parijetalnoj i visceralnoj pleuri.
Stadij 2: Tumor se proširio u pluća ili dijafragmu (tanki mišić koji odvaja prsni koš od trbuha).
Stadij 3: Tumor se proširio na jedno od sljedećeg:
- Perikard (vrećica oko srca)
- Jedno područje prsnog koša
- Limfne čvorove u medijastinumu
Stadij 4: Tumor se proširio na jedno ili više od sljedećeg:
- Više područja prsnog koša
- Preko dijafragme ili kroz perikard
- Druge organi kao što su srce, dušnik, jednjak,
- Suprotno plućno krilo
Znakovi i simptomi
Budući da druge bolesti mogu uzrokovati slične simptome, mezoteliom se često ne dijagnosticira dok se ne proširi. Simptomi variraju od osobe do osobe i mogu uključivati:
Češće:
- Nedostatak zraka
- Bol u prsištu ili trbuhu
- Umor
- Kolaps pluća
Rjeđe:
- Kašalj koji ne nestaje
- Nenamjerni gubitak tjelesne težine
- Krv u iskašljaju (sluzi)
- Otežano gutanje
- Dugotrajna promuklost
- Mučnina
- Niska saturacija kisikom
Ako imate jedan ili više od tih simptoma, to ne znači da imate mezoteliom. Međutim, važno je da razgovarate s Vašim liječnikom o bilo kakvim simptomima, ukoliko ih osjetite, budući oni mogu signalizirati druge zdravstvene probleme.
Dijagnoza
Simptomi mezotelioma često su isti kao i oni drugih bolesti zbog toga ga ponekad može biti teško dijagnosticirati. Primjerice, pleuralni izljev (nakupljanje tekućine u prsnoj šupljini) može se naći u nekoliko drugih bolesti, uključujući tumor pluća, zatajenje srca i upalu pluća. Rana i precizna dijagnoza važna je za uspješno liječenje mezotelioma. Međutim, liječnici često nisu sigurni ima li osoba mezoteliom, čak i nakon što se uzme uzorak pleuralne tekućine i nakon što ga se testira.
Ako ste bili izloženi azbestu i imate simptome, pokušajte se obratiti liječniku koji ima iskustva u liječenju mezotelioma. Liječnici u Specijalnoj bolnici Radiochirurgia vide mnogo pacijenata s mezoteliomom što ih čini jednima od najvještijih i najiskusnijih liječnika u zemlji.
Mezoteliom - dijagnoza
Ako imate simptome koji mogu signalizirati mezoteliom, Vaš liječnik će Vas pregledati i postaviti Vam pitanja o Vašem zdravlju; načinu života, uključujući navike pušenja i pijenja; i izloženosti azbestu. Jedan ili više sljedećih testova može se koristiti kako bi saznali imate li mezoteliom i je li se proširio. Ovi testovi se također mogu koristiti kako bi se saznalo je li liječenje uspješno.
Iglena biopsija ili drenaža pleuralne tekućine
Testovi plućne funkcije (npr.spirometrija)
Slikovne pretrage, koje mogu uključivati:
- CT ili CAT (kompjutorska aksijalna tomografija)
- MR (magnetna rezonanca)
- PET (pozitronska emisijska tomografija)
- Rendgen prsnog koša
Torakoskopska kirurška biopsija: Napravi se mali rez u području prsnog koša i kroz njega se umeće sićušna cijev s kamerom na vrhu uz pomoć koje se uzima komadić suspektnog tkiva i potom gleda pod mikroskopom.
Tretman
Liječenje može uključivati operaciju, radioterapiju, kemoterapiju i ciljanu terapiju. Ako kirurški zahvat nije moguć, neki bolesnici mogu biti liječeni ciljanim lijekovima.
Ako imate mezoteliom, Vaš liječnik će razmotriti najbolje opcije za liječenje. Liječenje ovisi o nekoliko stvari, uključujući:
- Vrstu mezotelioma
- Stadij bolesti
- Lokaciju tumora
- Vašu dob i opće zdravlje.
Vaše liječenje će biti prilagođeno Vašim potrebama. Vaš liječnik može predložiti jednu ili više sljedećih terapija za liječenje mezotelioma ili kao pomoć u ublažavanju simptoma.
Operacija
Glavni ciljevi operacije su:
- Smanjiti količinu tumora kako bi se povećala mogućnost uspješnog liječenja dodatnom terapijom kao što su zračenje, kemoterapija ili ciljani lijekovi
- Ublažavanje simptoma boli i nedostatka zraka.
Dvije glavne vrste operacije za mezoteliom koje se koriste u Specijalnoj bolnici Radiochirurgia:
Ekstrapleuralna pleurektomija (EPP) - EPP je složena operacija koja uključuje uklanjanje svih organa na koje se mezoteliom proširio. To može uključivati pluća, limfne čvorove i dijelove dijafragme i perikarda (oni se nakon uklanjanja rekonstruiraju). Morate biti u dobrom fizičkom stanju kako biste mogli podnijeti postupak.
Pleurektomija ili pleurektomija/dekortikacija - uključuje uklanjanje tumora daleko od pluća, dijafragme i prsnog koša, ali ostavljajući ove strukture netaknutima. Naši kirurzi mogu izvesti ovaj zahvat ako ne možete biti podvrgnuti EPP zbog slabe plućne ili srčane funkcije.
Obično se tumor ne može u potpunosti ukloniti. Budući da pluća i dijafragma ostaju na mjestu, ne mogu se dati visoke doze zračenja u područje medijastinuma.
Nakon pleurektomije je veća šansa za nastanak recidiva nego nakon EPP, ali budući da je plućno tkivo sačuvano, onda se nakon ovog postupka zadržava i plućna funkcija.
Radioterapija - radiokirurgija
Samo zračenje (koje se naziva i radioterapija) ne liječi mezoteliom. Međutim, kada se daje nakon operacije može smanjiti šanse za nastanak recidiva. U nekim slučajevima, zračenje može pomoći ublažiti bol ili nelagodu.
Intenzivno modulirana zračenja terapija (IMRT): može se koristiti nakon operacije i može dovesti do boljih ishoda i manje nuspojava od drugih vrsta radioterapije.
Stereotaktička radioterapija tijela (SBRT), također poznata kao stereotaktička ablativna radioterapija, primjenjuje vrlo visoke doze zračenja, koristeći nekoliko snopova različitih intenziteta usmjerenih na različite kutove kako bi precizno ciljali tumor.
SBRT počinje s jednom ili više sesija planiranja liječenja CT-om, MR-om ili drugim naprednim tehnikama za snimanje kako bi se precizno mapirao položaj tumora. Slike se koriste za dizajniranje četverodimenzionalnog, prilagođenog plana liječenja koji određuje intenzitet i pozicioniranje snopa zračenja. Cilj je isporučiti najvišu moguću dozu za uništavanje tumorskih stanica dok se minimizira izloženost zdravih organa.
SBRT tretmani se obično daju u jednoj dozi ili do pet doza jednom dnevno, iako se to može razlikovati ovisno o vrsti i lokaciji tumora i pacijentu fizičkom stanju. Najbolji kandidati za ovaj postupak su pacijenti s malim, dobro definiranim tumorima koji ne mogu tolerirati operaciju. Za neke bolesnike, SBRT može biti u mogućnosti zamijeniti operaciju kao primarno liječenje tumora.
Kemoterapija i ciljana terapija
Gore navedene terapije nisu dostupne u Specijalnoj bolnici Radiochirurgia, ali se mogu koristiti za liječenje osoba s mezoteliomom.
Kemoterapija se često daje prije operacije kako bi se smanjio tumor i pojednostavio postupak, a može se davati peroralno ili intravenski.
Ciljana terapija zaustavlja ili usporava rast tumora ometajući molekule ili gene koje ga proizvode.