Općenito
Upalni karcinom dojke je rijetka bolest te čini 1% do 5% svih invazivnih karcinoma dojke. Bolesnici koji imaju upalni rak dojke obično ne nalaze kvržicu. Umjesto toga, zahvaćena dojka često postaje otečena i crvena.
Ovi simptomi nisu uzrokovani upalom, nego stanice tumora blokiraju limfne žile u koži i mekom tkivu. Limfa je bistra tekućina koja sadrži otpad tkiva i stanice koje pomažu u borbi protiv infekcije. Putuje kroz tijelo u žilama koje su slične venama. Limfni čvorovi su mali organi u obliku graha koji povezuju limfne žile.
Upalni karcinom dojke je agresivna bolest. Dok je njegova službena petogodišnja stopa preživljavanja oko 40%, napredak u skrbi pomaže većem broju pacijenata da žive duže. Nedavne studije su pokazale da uz pravo liječenje, upalni rak dojke ima petogodišnje preživljenje bliže 70% za pacijente stadija III, i 50% do 55% za bolesnike sa stadijem IV.
Upalni rak dojke također se može nazvati:
- Lokalno uznapredovali rak dojke
- Karcinom dojki s dermalnom limfnom invazijom
- Upalni karcinom dojke
Stadiji
Upalni tumor dojke se smatra stadijem IIIB ili IIIC nakon dijagnoze. Ako se tumor proširio na udaljena područja (metastazirao) kao što su jetra, pluća ili mozak, to je tumor stadija IV.
Znakovi i simptomi
Za razliku od znakova većine drugih karcinoma dojke, simptomi upalnog karcinoma dojke napreduju vrlo brzo, često u roku od nekoliko dana ili tjedana. Upalni karcinom dojke brzo pokriva dojke, uzrokujući crvenilo, osjetljivost i zadebljanje kože. Većina žena s upalnim karcinomom dojke nikad ne napipa kvržicu.
Simptomi upalnog karcinoma dojke variraju od osobe do osobe. Ako imate simptome, oni mogu uključivati:
- Oticanje dojki koje se iznenada pojavljuje s tim da je jedna dojka mnogo veća od druge
- Svrbež dojke
- Ružičasto, crveno ili tamno obojeno područje na dojkama, ponekad sa zatamnjivanjem kože dojke koje izgleda kao narančina kora
- Grebeni i zadebljana područja kože na dojki
- Dojke koje su tople na dodir
- Spljoštena ili uvučena bradavica
- Bol ili osjetljivost dojki.
Ovi simptomi obično ne znače da imate upalni karcinom dojke. Međutim, važno je da razgovarate s Vašim liječnikom o bilo kakvim simptomima, ukoliko ih osjetite, budući oni mogu signalizirati druge zdravstvene probleme.
Dijagnoza
Rana dijagnoza upalnog karcinoma dojke uvelike povećava Vaše šanse za uspješno liječenje.
Budući da su simptomi upalnog karcinoma dojke često slični onima infekcije dojke (mastitis), Vaš liječnik prvo može propisati antibiotike. Ako se simptomi ne poboljšaju ili se pak pogoršaju, trebali biste obaviti dijagnostičke testove što je prije moguće. Neki od tih testova su:
- Mamografija i MR (magnetna rezonanca)
- Ultrazvuk dojke i limfnih čvorova
- Biopsija (uzimanje malog dijela tkiva koji se ispituje pod mikroskopom) bilo koje mase, povećanog limfnog čvora i/ili kože dojke
U većini slučajeva upalnog karcinoma dojke, mamografija neće otkriti zasebnu kvržicu, ali može pokazati zadebljanje kože ili povećane limfne čvorove. Ako biopsija potvrdi da su stanice karcinoma prisutne, možda će biti potrebno obaviti više slikovnih pretraga i biopsiju kako biste dobili točnu sliku bolesti.
Tretman
Bitno je uspostaviti sveobuhvatan i personalizirani plan liječenja za upalni rak dojke što je prije moguće. Iz tog razloga, naš tim ima pristup koji okuplja stručnjake iz mnogih specijalizacija i izuzetno je važan.
Ako Vam je dijagnosticiran upalni karcinom dojke, Vaš liječnik će razmotriti najbolje opcije za liječenje. Liječenje ovisi o nekoliko čimbenika i prilagodit će se Vašim potrebama. Može se preporučiti jedna ili više sljedećih terapija za liječenje karcinoma ili kao pomoć u ublažavanju simptoma.
Operacija
Budući da upalni karcinom dojke obično nema karakterističnu kvržicu, kirurgija za uklanjanje samo kancerogenog tkiva (tumorektomija) nije moguća. Obično je potrebno obaviti totalnu mastektomiju (uklanjanje cijele dojke) kako bi se uklonila sva zahvaćena područja.
Kirurg gleda limfne čvorove blizu dojke tijekom operacije, a obližnji limfni čvorovi uklanjaju se u većini slučajeva. Rekonstrukcija dojke obično se ne preporučuje odmah nakon operacije. Najbolje je pričekati dok se terapija ne završi i nema dokaza o bolesti.
Kao i sve operacije, operacija karcinoma dojke je najuspješnija kada se izvodi od strane stručnjaka s velikim iskustvom u određenom postupku. Naši kirurzi su među najvještijim i najpoznatijim na svijetu. Oni obavljaju veliki broj operacija za upalni karcinom dojke svake godine, koristeći najnaprednije tehnike.
Radioterapija
Nakon kemoterapije i operacije, zračenje se može provesti na prsnoj stijenci i limfnim čvorovima. Zračenje pomaže u kontroli bolesti i smanjuje rizik od povratka bolesti. Također se može koristiti za liječenje tumora koji se proširio, za smanjenje boli ili kako bi Vam se pomoglo da se osjećate bolje ukoliko se ne možete podvrgnuti operaciji.
Nove tehnike zračenja i izvanredne vještine omogućuju našim liječnicima preciznije ciljanje tumora, pružajući maksimalnu količinu zračenja s najmanje oštećenja zdravih stanica.
IORT – intraoperativna radioterapija (eng. Intraoperative radiation therapy)
Intraoperativna radioterapija (IORT) je intenzivno zračenje koje se primjenjuje tijekom operacije.
IORT omogućuje izravno zračenje ciljnog područja budući ga tijekom operacije vidimo te nam samim time omogućava točnu isporuku doze, što je posebno važno u vrijeme primarne rekonstrukcije dojke nakon tumorektomije, budući da se IORT izvodi prije nego što se tkivo dojke mobilizira u plastične svrhe. Koristi se za liječenje tumora koje je teško u potpunosti ukloniti tijekom operacije ili ukoliko postoji zabrinutost da su tumorske stanice zaostale nakon operacijskog zahvata. Korištenjem IORT-a se smanjuje izloženost okolnog zdravog tkiva zračenju te se skraćuje vrijeme liječenja. Osim toga, korištenje IORT-a ne uzrokuje dodatne nuspojave te, u konačnici, dovodi do boljih kozmetičkih rezultata (manje asimetrije). IORT neznatno produljuje kirurški zahvat, ali istovremeno značajno skraćuje trajanje postoperativne radioterapije.
Stereotaktična radioterapija tijela (SBRT, eng. stereotactic body radiation therapy)
SBRT povezuje CT snimke tumora sa softverom za planiranje liječenja za određivanje smjera i intenziteta snopa zračenja, izračunava tumorsko gibanje i anatomske promjene tijekom postupka liječenja.
Stereotaktička radioterapija tijela (SBRT), također poznata kao stereotaktička ablativna radioterapija, primjenjuje vrlo visoke doze zračenja, koristeći nekoliko snopova različitih intenziteta usmjerenih na različite kutove kako bi precizno ciljali tumor.
SBRT počinje s jednom ili više sesija planiranja liječenja CT-om, MR-om ili drugim naprednim tehnikama za snimanje kako bi se precizno mapirao položaj tumora. Slike se koriste za dizajniranje četverodimenzionalnog, prilagođenog plana liječenja koji određuje intenzitet i pozicioniranje snopa zračenja. Cilj je isporučiti najvišu moguću dozu za uništavanje tumorskih stanica dok se minimizira izloženost zdravih organa.
SBRT tretmani se obično daju u jednoj dozi ili do pet doza jednom dnevno, iako se to može razlikovati ovisno o vrsti i lokaciji tumora i pacijentu fizičkom stanju. Najbolji kandidati za ovaj postupak su pacijenti s malim, dobro definiranim tumorima koji ne mogu tolerirati operaciju.
Ciljana i hormonska terapija
Gore navedene terapije nisu dostupne u Specijalnoj bolnici Radiochirurgia, ali se mogu koristiti za liječenje osoba s upalnim karcinomom dojke.
Ciljana terapija zaustavlja ili usporava rast tumora ometajući molekule ili gene koje ga proizvode.
Hormonska terapija se daje ukoliko je tumor estrogen ili progesteron pozitivan, kako bi se zaustavila proizvodnja tih hormona.