Tumori mozga

Općenito

Neki tumori mozga rastu polako i mogu postati prilično veliki prije nego izazovu simptome. Drugi mogu rasti brzo i uzrokovati nagli nastup simptoma. Većina primarnih tumora mozga se može širiti drugdje u mozak, ali se rijetko šire izvan njega. Budući da je lubanja kruta, ne pruža prostor za širenje tumora, stoga tumori mozga mogu pritisnuti dijelove mozga koji kontroliraju kretanje, govor, vid ili druge vitalne funkcije.

Čak i kada su tumori mozga benigni, oni mogu uzrokovati ozbiljne probleme. Iako benigni tumori mozga obično rastu sporije od malignih, oni mogu oštetiti i pritisnuti normalno moždano tkivo, kralježnicu ili leđnu moždinu što potencijalno uzrokuje simptome.

 

Struktura mozga i funkcija

Emocije, misao, govor, vid, sluh, pokret i mnogo važniji dijelovi svakodnevnog života počinju u mozgu. Mozak šalje poruke po cijelom tijelu preko leđne moždine i kranijalnih živaca koji su smješteni u glavi. Mreža mozga i leđne moždine zove se središnji živčani sustav (SŽS). Tumori se mogu razviti u leđnoj moždini i kranijalnim živcima.

Tvrda, koštana lubanja štiti mozak, a kosti kralježnice štite leđnu moždinu. Tekućina koja se zove cerebrospinalna tekućina okružuje i mozak i leđnu moždinu.

Mozak ima četiri glavna dijela:

Cerebrum: Vanjski i najveći dio mozga. Cerebrum ima dvije polovice koje se nazivaju hemisfere. Svaka hemisfera ima četiri režnja: frontalni, parijetalni, temporalni i okcipitalni. Cerebrum je odgovoran za:

  • Emocije
  • Jezik
  • Kretanje mišića
  • Osjet vida, sluha, mirisa, dodira
  • Percepciju boli

Bazalni gangliji: koji se nalaze dublje u mozgu. Oni igraju ulogu u pokretu mišića.

Mali mozak: Ovaj dio je u stražnjem dijelu mozga. Pomaže u kontroli i koordinaciji pokreta, kao što su hodanje i gutanje.

Moždano deblo je u bazi mozga. Njegova živčana vlakna nose poruke između cerebruma i ostatka tijela. Ovo malo područje je vrlo važno te igra ulogu u disanju i otkucajima srca.